Herbenia

Aký je rozdiel medzi japonským zeleným čajom Sencha a zeleným čajom Matcha?

Veľa ľuďom sa môže zdať, že každý japonský zelený čaj je rovnaký. Takže keď počujú slová ako „Sencha“ alebo „Matcha“, pravdepodobne si ani neuvedomia, aké odlišné sú tieto dve formy. Tu je stručný sprievodca hlavnými rozdielmi medzi japonským zeleným čajom Sencha a zeleným čajom Matcha.

Rozdiel 1: Pestovateľské metódy

Najväčší rozdiel medzi Senchou a Matchou spočíva v tom, ako sa pestujú. Japonský zelený čaj Sencha sa pestuje na plnom slnečnom svetle, zatiaľ čo Matcha sa pestuje v tieni. Ako uvidíte nižšie, to má skutočný vplyv na to, čo je tieto čaje obsahujú.

Rozdiel 2: Príprava

Spôsob zberu a prípravy týchto čajov je taktiež úplne odlišný. Kľúčový rozdiel je v tom, že pri zelenom čaji Matcha sú žilky z listov a stonky odstránené skôr, ako sú samotné listy zomleté ​​na jemný prášok. A práve naopak to je s japonskou Senchou, kde sú pomleté ​​celé listy vrátane stoniek a žiliek. Dodatočná manuálna práca potrebná na prípravu zeleného čaju Matcha je jedným z dôvodov, prečo je jeho cena oveľa vyššia.

Rozdiel 3: Chuť a farba

Medzi týmito dvoma zelenými čajmi je zreteľný rozdiel v chuťových profiloch. Prášok zo zeleného čaju Matcha je jasne zelený a samotný čaj sa zvyčajne označuje ako krémový. Navyše po jeho pití nie je cítiť žiadnu štipľavú chuť v ústach. Japonský zelený čaj Sencha naopak produkuje tmavozelený prášok, ktorý sa často vyznačuje ako „trávnatý“ profil chuti a je štipľavejší ako Matcha. Japonský zelený čaj Sencha je však robustnejší a osviežujúci.

Rozdiel 4: Kofeín a L-theanín

Tu je skutočne dôležitý rozdiel v pestovateľských metódach (pozri vyššie bod 1). Pretože zelený čaj Matcha sa pestuje v tieni, zachováva si viac obsahu kofeínu. Okrem toho obsahuje viac L-theanínu, čo zodpovedá veľmi relaxačnej a meditatívnej nálade vyvolanej jeho konzumáciou. Vďaka tomu vám milovníci zeleného čaju povedia, že zelený čaj Matcha je lepší ako japonský zelený čaj Sencha – dodáva im viac energie (vďaka zvýšenému množstvu kofeínu) a tiež im pomáha cítiť sa uvoľnenejšie (vďaka zvýšenému obsahu L-theanínu).

Rozdiel 5: Antioxidanty

A nakoniec jeden zásadný rozdiel spočíva v počte prospešných antioxidantov (známych ako katechíny), ktoré sú v každej šálke zeleného čaju. Všeobecne platí, že čaj Sencha obsahuje viac antioxidantov, čo je tiež výsledkom pestovateľskej metódy: viac času na priamom slnku znamená, viac pobytu na slnku, čo znamená viac zdravých antioxidantov.

Ako teda vidíte, rozdiel medzi japonským zeleným čajom Sencha a zeleným čajom Matcha je päť základných rozdielov. Faktory ako spôsob ich pestovania a zberu majú skutočný vplyv na chuť, obsah kofeínu a obsah antioxidantov v nich. Je to jednoznačný dôkaz, že nie všetky japonské zelené čaje sú vyrábané rovnako! Či už sa rozhodnete piť japonský zelený čaj Sencha alebo zelený čaj Matcha, je skutočne vecou preferencie. Matcha a Sencha samozrejme nie sú zďaleka jediné japonské zelené čaje, ktoré sú k dispozícii. Možno raz jeden z nich ovplyvní váš názor natoľko, že sa stane vašim favoritom.

Ďalšie články

masala-chai

Masala Chai

Čaj Masala chai je druh čierneho čaju. Svoje korene má v Indii, kde tento názov