Herbenia

Mätový čaj

Ľudia ho používajú už celé storočia pretože je známe, že mäta (v Indii známa pod názvom pudina) lieči a predchádza širokému spektru chorôb. Väčšina hlavných systémov v ľudskom tele benefituje z pravidelného príjmu mäty v strave.

Mätový čaj má toľko skvelých vlastností,že budete šokovaní! Mäta je zázrakom pre tráviaci systém. Je obzvlášť účinná pri liečbe zažívacích ťažkostí a gastroenteritídy. Antiseptické a antibakteriálne vlastnosti mäty zmierňujú žalúdočné ťažkosti. Problémy s plynatosťou a nadúvaním sa dajú vyliečiť aj vďaka mäte, ktorá eliminuje choroboplodné baktérie v žalúdku a tým poskytuje úľavu aj od bolesti žalúdka.

Prevencia proti žalúdočným vredom je ďalšou výhodou mäty. Pomáha zmierniť vylučovací systém a oddýchnuť si pri problémoch, ako je syndróm dráždivého čreva a zápcha. Mäta tiež tlmí pocit nevoľnosti a zvracania, ktoré vznikajú zo všeobecne nezdravého zažívacieho systému. Môže tiež pomôcť ženám s rannými nevoľnosťami cítiť sa lepšie.

Mäta prieporná podporuje taktiež zdravý dýchací systém a je známe, že pomáha ľuďom s astmou. Jeho silné protizápalové vlastnosti pomáhajú vyčistiť prekrvenie celého nosného traktu, počnúc pľúcami po nos, čo z neho robí vynikajúci relaxant. Pomáha tiež liečiť bežné nádchy a infekcie hrdla a poskytuje úľavu pri chronickom kašli.

Ďalším prínosom mäty pre zdravie je to, že môže pomôcť pri chudnutí. Pretože stimuluje tráviace enzýmy a zaisťuje lepšie vstrebávanie živín v tele, je známe, že konzumácia mäty zvyšuje metabolizmus človeka, čo zase zaisťuje kontrolu hmotnosti.

Výnimočné germicídne a antibakteriálne vlastnosti mäty z nej robia perfektný prostriedok na starostlivosť o ústnu dutinu. Pomáha predchádzať zubnému kazu, plaku a baktériám spôsobujúcim zápach z úst. Mäta má dôležitú úlohu aj v starostlivosti o pleť. Voľné radikály a toxíny spôsobujú akné, vyrážky a podráždenie pokožky. Antioxidanty v mäte zabraňujú všetkým týmto problémom a poskytujú nám jasnú a žiarivú pokožku!

Mäta a duševné zdravie

Mnohé nedávne štúdie tiež dospeli k záveru, že mäta pomáha zlepšovať duševné zdravie. Tento drobný, ale silný list zmierňuje zamračený opar stresu, ktorý sa týči nad mysľou, keď je človek po kolená v svojej úmornej obvyklej rutine. Mäta úžasne pomáha zmierňovať pocity úzkosti a depresie zvyšovaním serotonínu (hormónu šťastia) v mozgu.

Mäta tiež zlepšuje koncentráciu a udržuje pamäť. Posilňuje prirodzenú obranu človeka pred únavou, zvyšuje duševnú bdelosť, upokojuje myseľ a zvyšuje náladu.

Ďalšie články

masala-chai

Masala Chai

Čaj Masala chai je druh čierneho čaju. Svoje korene má v Indii, kde tento názov