Herbenia

Aké bylinkové čaje piť počas tehotenstva

Ste zvyknutá piť bylinkový čaj a chcete v tom pokračovať aj počas tehotenstva? Čaj ako nápoj vyrobený z rastlín a ovocia nie je nebezpečný, pokiaľ je jeho spotreba primeraná a vyberiete si ten správny. Aký bylinkový čaj teda môžete piť počas gravidity?

Bylinkový čaj počas tehotenstva

Je známe, že bylinkový čaj má celý rad zdravotných a liečivých výhod, ale nie všetky čaje sú bezpečné počas tehotenstva. Bylinkový čaj môže pomôcť zmierniť nepríjemné príznaky tehotenstva od ranných nevoľností až po nepríjemný tehotenský reflux. Avšak konzumácia nadmerného množstva bylinného čaju počas tehotenstva môže mať nepriaznivý vplyv na rast a vývoj dieťaťa.

Majte na pamäti, že výluhy listov, kvetov alebo bylín nie sú ani zďaleka také silné ako požitie celej rastliny a preto neovplyvnia vaše telo tak silno.

Bylinkové čaje sú teda z väčšej časti počas tehotenstva bezpečné, až na niektoré výnimky. Ale väčšinou sú bylinné čaje veľmi prospešné! Mnohé z nich obsahujú vitamín C, antioxidanty a minerály, ktoré podporujú telo ženy pri raste dieťatka.

Čaje, ktorým sa treba vyhnúť

Pokiaľ to váš lekár výslovne nedovolí, odporúčame sa vyhnúť harmančekovému a ženšenovému čaju.

Harmančekový čaj sa často konzumuje na zmiernenie menštruačných kŕčov a bolesti žalúdka. Počas tehotenstva môže byť jeho mierne užívanie prospešné na zmiernenie prejavov rannej nevoľnosti. Výskum však naznačuje, že konzumácia harmančekového čaju počas tehotenstva bola spojená s predčasným pôrodom a nízkou pôrodnou váhovou novorodencov. 

Ženšenovému čaju sa všeobecne treba vyhýbať najmä počas prvého trimestra a ak sa ho rozhodnete užívať neskôr v tehotenstve, treba byť opatrný. Štúdie ukazujú, že tento čaj má taktiež vplyv na rast plodu, vysoký krvný tlak a hlavne problémy so spánkom.

Čaje vhodné počas tehotenstva

Mäta pieporná je jednou z najbežnejšie používaných bylín počas tehotenstva kvôli svojim upokojujúcim a protizápalovým účinkom. Ukázalo sa, že čaj z mäty piepornej je bezpečný pre mamu aj pre dieťa a môže nesmierne pomôcť počas najmä počas prvého trimestra, keď sa vás trápi ranná nevoľnosť.

Rovnako ako mäta pieporná, aj zázvorový čaj má upokojujúci účinok na nevoľnosť. Zázvorový čaj s obsahom vitamínu C a horčíka pomáha posilňovať imunitný systém, zmierňovať zápaly a pomôcť pri trávení.

Čaj z malinových listov je čajom všetkých tehotenských čajov. Výrobky z malinového listu tradične odporúčajú tehotným ženám pôrodné asistentky s tým, že pomáhali ženám pri efektívnejšom pôrode, tonizácii a posilňovaní svalov maternice.

Toto je teraz podporené výskumom, ktorý nám ukazuje, že ženy, ktoré konzumovali čaj z malinových listov, majú kratšiu dobu pôrodu. Čaj z malinových listov je bezpečné piť s mierou od druhého trimestra a keď nastávajúca mamička dovŕši tretí trimester, môže konzumovať 2 – 3 šálky čaju z malinových listov každý deň, pokiaľ s tým súhlasí gynekológ.

Čaj Rooibos je vynikajúcou alternatívou pre milovníkov čierneho čaju, pretože ich chute sú veľmi podobné, okrem kofeínu. Okrem toho Rooibos tiež podporuje dobrý krvný tlak a krvný obeh – dve veľmi dôležité zložky zdravého tehotenstva, a to spolu so znižovaním zápalov a podpory zdravých kĺbov.

Rooibos Tea Benefits Weight Management, Plus 9 Other Reasons to Drink It

Takže, budúca mamička, uvar si trochu vody, vezmi si svoj obľúbený hrnček, namoč si jeden z týchto zdravých a lahodných čajov a uži si toto čarovné obdobie čakania a očakávania, kým príde na svet tvoje malé zlatíčko.

Ďalšie články

masala-chai

Masala Chai

Čaj Masala chai je druh čierneho čaju. Svoje korene má v Indii, kde tento názov