Herbenia

Bylinkové čaje vhodné pre deti a bábätká

Príležitostne počujem komentáre od rodičov, ktorí sa pýtajú, či je pre ich deti bezpečné piť čaj. Preto sa pozrieme sa na to, prečo čaj nie je všeobecne odporúčaný pre kojencov.

Jednoduchý fakt

Čaj bráni telu vstrebávať železo. Je to preto, lebo čaj obsahuje „polyfenoly“ – zlúčeniny, ktoré sa viažu so železom v črevách vášho drobca. Dostatočný príjem železa je rozhodujúci pre zdravý rast a vývoj dieťaťa. Telo z neho vyrába hemoglobín, ktorý dodáva kyslík do buniek v tele. Taktiež dodáva farbu červeným krvinkám (preto sa anémia s nedostatkom železa často vyznačuje bledosťou kože). Železo je navyše potrebné pre správny vývoj a funkciu mozgu – a nedostatok železa v dojčenskom veku môže spôsobiť dlhodobé problémy napríklad s učením.

Je teda bylinkový čaj bezpečný pre kojencov?

V niektorých častiach sveta sa bylinkové čaje podávajú deťom, pretože sa predpokladá, že pomáhajú upokojiť určité zažívacie ťažkosti ako napríklad koliku. Výhody dávania bylinkových čajov deťom však nikdy neboli lekársky dokázané.

Odborníci sa navyše domnievajú, že aj bylinkové čaje môžu interferovať s absorpciou železa u detí. Taktiež môžu obsahovať „skryté“ cukry, ktoré sa používajú na zakrytie prirodzenej horkosti bylín, čo môže viesť k zubnému kazu. Je tiež dôležité pamätať na to, že nie všetky bylinky sú pre kojencov bezpečné. Aj keď harmanček môže byť jemný a nespôsobuje žiadne problémy, iné bylinky môžu byť potenciálne škodlivé. Ak sa rozhodnete dať svojmu dieťaťu bylinkový čaj, poraďte sa najskôr so svojím lekárom.

Pamätajte tiež, že deti mladšie ako 6 mesiacov zvyčajne nevyžadujú žiadne doplnkové tekutiny, nakoľko ich nájdu obsiahnuté v materskom alebo umelom mlieku. Keď sa naozaj rozhodnete svojmu dieťatku ponúknuť čaj, dajte mu ho bez cukru. Ak vaše dieťa nikdy nemalo cukor v čaji, nebude to očakávať.

Čaj z harmančeka

Harmančekový čaj je plný bohatých minerálov a antioxidantov, ktoré sú skvelé pre ľudské telo, ale pokiaľ ide o vaše dieťa, má harmanček jedinečnú vlastnosť – bežne sa používa na boj proti kolike u detí. To znamená, že lekári odporúčajú, aby ste svojim deťom nasadili harmanček až po 6. mesiaci života a aby ste začali malými dávkami.

Harmančekový čaj obsahuje malé dávky základných vitamínov, ako je vitamín A a je tiež mimoriadne bohatý na minerály, ako vápnik, horčík a kyselina listová. Harmanček má antibakteriálne, protizápalové a antialergénne vlastnosti a je skvelým posilňovačom imunity.

Feniklový čaj

Možno by vás zaujímalo, či je bezpečné dať svojmu dieťaťu fenikel. Odpoveď je áno. Najlepším spôsobom, ako dať fenikel deťom, je čaj. Feniklový čaj je ďalším liekom účinným najmä pri detských kolikách. Dieťaťu ho môžete podávať priamo v malom množstve alebo ho môže piť dojčiaca matka. Fenikel sa už po stáročia používa ako prírodný liek. Pomáha predchádzať a zmierňovať svalové kŕče, zlepšovať trávenie, plynatosť a žalúdočné kŕče. Mnoho z príznakov spojených práve s kolikou u dojčiat.

Už spomínaný harmančekový a feniklový čaj sú najčastejšie používané detské čaje. Odporúčame používať certifikované organické zmesi. Vzhľadom na povahu výroby čaju sa syntetické pesticídy a hnojivá môžu v čajoch koncentrovať. Keď je váš čaj certifikovaný ako organický, budete mať istotu, že neobsahuje chemické kontaminanty a že je bezpečný aj pre vášho drobca.

Ďalšie články

masala-chai

Masala Chai

Čaj Masala chai je druh čierneho čaju. Svoje korene má v Indii, kde tento názov