Herbenia

Čaj z ibišteka: sila kvetu

Ibištek je kvitnúca rastlina pochádzajúca zo subtropických a tropických oblastí po celom svete. Rastlina je známa svojimi veľkými a často farebnými kvetmi piatich okvetných lístkov. Okrem rozjasnenia záhradnej krajiny sa určité druhy používajú na výrobu jedla, čaju a ľudovej medicíny. Hlavným z nich je druh známy ako Hibiscus sabdariffa, ktorého kvety sú bohaté na fytonutrienty a antioxidanty, ako je vitamín C.

Hibiscus sabdariffa, tiež známa ako roselle, sa zberá, keď sa jej kvety ešte neotvoria. Púčiky, ktoré sa označujú ako kalichy, majú tmavočervenú farbu (na rozdiel od samotných kvetov, ktoré sú biele).

Kalichy sa zvyčajne sušia a používajú sa na prípravu čajov a sirupov alebo sa pridávajú ako prísada do tradičných indických, ázijských a západoafrických jedál. Ibištek má charakteristickú koláčovú, kvetinovú príchuť a jemnú vôňu.

Použitie Hibiscusu v medicíne možno sledovať až do starovekého Egypta, keď sa predpokladalo, že znižuje horúčku a lieči srdcové a nervové poruchy. Jeho použitie pri liečbe týchto a ďalších zdravotných problémov trvá dodnes, aj keď mnohé z tvrdení zostávajú nepodložené výskumom.

Výhody ibišteka pre zdravie

Je úžasné, že jeden kvet má toľko výhod. Táto kvetina je prírodným liekom na mnoho zdravotných problémov. Uskutočnilo sa množstvo výskumov s cieľom preskúmať zdravotné prínosy ibištekového čaju.

V dnešnej dobe sa riziko srdcových chorôb rapídne zvýšilo. Pravidelné pitie ibištekového čaju môže pomôcť pri zlepšení cirkulácie krvi a takisto aj proti zvýšenej hladine cholesterolu v krvi. V súčasnosti mnoho ľudí bojuje s týmto problémom. Podľa výskumu uskutočneného v roku 2010 štúdie publikovanej v časopise Journal of Nutrition, pitie ibištekového čaju dvakrát denne pravidelne po dobu jedného mesiaca pomáha znižovať hladinu zlého cholesterolu v dôsledku prítomnosti antioxidantov.

Je dokázané, že čaj z ibišteka pomáha tráveniu, pretože môže zlepšiť činnosť čriev, močového mechúra a v neposlednom rade môže ibištek pomôcť pri zlepšovaní celkového zdravia gastrointestinálneho systému. Šálka ​​teplého ibištekového čaju môže pomôcť aj pri kŕčoch, pretože tento nápoj dokáže vyvážiť hormóny a tým zmierniť kŕčovité stavy.

Pozor

Tehotné dámy by sa mali určite vyhýbať konzumácii ibištekového čaju, pretože znižuje estrogén, čo vedie k negatívnemu vplyvu na reprodukčné schopnosti.

Čaj z ibišteka je nápoj na celú sezónu! Ak si chcete vychutnať tento omladzujúci nápoj, môžete bez váhania vyskúšať niektorý z našich ibištekových čajov a povedať nám, ako sa cítite.

Ďalšie články

masala-chai

Masala Chai

Čaj Masala chai je druh čierneho čaju. Svoje korene má v Indii, kde tento názov