Herbenia

Čaj z Rooibosu

Čaj rooibos je sladký, orechovo – bylinkový čaj pôvodom z Južnej Afriky. Rooibos (Aspalathus linearis) má množstvo príchutí, vďaka ktorým je tento čaj tak obľúbený. Rooibos sa dodáva v červených aj zelených odrodách. Zelený čaj je sladší a ovocnejší v porovnaní s červeným, ktorý je chuťovo výživnejší. Výhodami pitia rooibosu sú vynikajúce aromatické, energizujúce, svieže, vysoko kvalitné a telo upokojujúce chute. 

Prínosy čaju Rooibos pre zdravie

Nakoľko je tento čaj bez kofeínu môže si ho každý vychutnať v akomkoľvek množstve. Je bohatý na antioxidanty, ktoré podporujú imunitný systém, chránia pred srdcovými chorobami, znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu. Antioxidanty čistia škodlivé voľné radikály, ktoré môžu poškodzovať bunky.

Výskum ukazuje, že pitie rooibos čaju napomáha regulovať metabolizmus glutatiónu v tele. Ukázalo sa, že glutatión je silnejší ako akýkoľvek iný antioxidant a chráni pred zápalmi, toxínmi, voľnými radikálmi a patogénmi. Berte ho preto ako prirodzený detoxikátor vášho tela. Pravidelným pitím rooibos čaju môžete chrániť bunky a DNA pred prvkami spôsobujúcimi rakovinu.

Čaj rooibos taktiež obsahuje prvok nazývaný kyselina fenyl-pyretová, ktorý pomáha zlepšovať akné a iné kožné poruchy tváre. Čaj môžete priamo prikladať na postihnuté miesta. Rooibos obsahujú vysokú hladinu flavonoidov, ktoré pomáhajú znižovať žalúdočné problémy, ako sú napríklad kŕče a poruchy trávenia. Tento čaj taktiež pomáha pri nespavosti a vďaka vysokému počtu minerálov môže ľuďom pomôcť sa oveľa ľahšie uvoľniť a zaspať.

Skvelý doplnok pri chudnutí

Čaj s rooibosom, ktorý je nízkokalorický a prirodzene sladký, s pomocou antioxidantov a rovnováhy hladiny cukru v krvi, môže byť skvelým doplnkom vášho výberu nápojov pri chudnutí.

Výskum (Science Direct s názvom Účinky fermentovaného rooibosu na diferenciáciu adipocytov, Január 2014 – poz. autora) naznačuje, že aspalathín, aktívna zložka čaju rooibos, pomáha znižovať stresové hormóny, ktoré vyvolávajú hlad a ukladanie tuku. Údaje z tejto štúdie ukázali, že čaj z rooibosu má potenciál predchádzať obezite ovplyvnením energetickej rovnováhy a toho, ako sa používa energia alebo tuk. Ak chcete z aspalathínu vyťažiť maximum, vyberte si čaj zo zeleného rooibosu.

Ďalšie články

masala-chai

Masala Chai

Čaj Masala chai je druh čierneho čaju. Svoje korene má v Indii, kde tento názov