Herbenia

Čaje, ktoré vám pomôžu pri chudnutí

Niektorí ľudia vám povedia, že čaj je najzdravší nápoj na svete. Aj keď je to iba názor, na tomto tvrdení je niečo pravdy. K dispozícii je niekoľko druhov čaju a všetky majú nejaké výhody pre zdravie človeka. Jednou z týchto výhod je aj chudnutie. Je známe, že čaj podporuje lepšiu reguláciu hmotnosti a dopĺňa diéty zamerané na chudnutie. Pokiaľ ide o chudnutie, mnoho čajov môže prispieť k zníženiu hmotnosti.

Tu sú niektoré z čajov, ktoré vám môžu pomôcť pri chudnutí

Zvýšte svoj metabolizmus so zeleným čajom

Zelený čaj pochádza z Ázie a je jedným z najobľúbenejších čajov, ktoré sú k dispozícii z hľadiska zdravotných prínosov. Je známe, že zelený čaj zlepšuje celkové zdravie, podporuje redukciu tukov, ale takisto obsahuje účinné zlúčeniny katechíny, ktoré pomáhajú zvyšovať metabolizmus. To spôsobí, že tuk sa bude spaľovať rýchlejšie a efektívnejšie.

Štúdie tiež preukázali, že zelený čaj môže pomôcť pri premene tuku na energiu, čo pomôže významnejšie ho spáliť počas cvičenia bez straty energie alebo pocitu slabosti. Zelený čaj sa môže piť počas jedla alebo ako nápoj pred tréningom. Obsahuje kofeín, takže ho možno použiť ako posilňovač energie pred prácou alebo cvičením. 

Bojujte proti hladu s čajom mäty piepornej

Mätový čaj je všeobecne dostupný a veľmi účinný pri pokuse o chudnutie. Kľúčová zložka mätového čaju spočíva v jeho vôni. Viaceré štúdie dospeli k záveru, že aróma a vôňa listov mäty piepornej môžu spustiť chemickú reakciu v mozgu, aby sa znížili pocity hladu. Je tiež známe, že mätový čaj zmierňuje nadúvanie po ťažkých jedlách. Mätový čaj sa najlepšie konzumuje počas jedla alebo po jedle, ako aj medzi jedlami, aby potlačil hlad.

Zvýšte energiu čajom Oolong

Čaj Oolong je skvelým nápojom na chudnutie, pretože je nabitý katechínmi na zvýšenie metabolizmu. Rovnako ako zelený čaj, aj tieto katechíny pomáhajú metabolizovať tuk a urýchľovať jeho spaľovanie. Na oplátku tiež dodá zvýšenú energiu. Čaj Oolong má skvelú vôňu a chuť, ktorá nie je príliš sladká ani horká, vďaka čomu je dokonalý pri relaxácii. Môže sa piť pred tréningom alebo ako prvý hneď ráno.

Blokujte tuk bielym čajom

Biely čaj je o niečo vzácnejší ako ostatné čaje na tomto zozname, ale považuje sa tiež za jeden z najzdravších druhov, ktoré sú k dispozícii. Na rozdiel od iných druhov čajov sa biely čaj nespracováva a pred zabalením sa zbiera a suší na slnku. Biely čaj obsahuje už spomínané katechíny, ktoré zvyšujú metabolizmus a pomáhajú efektívnejšie spaľovať tuky. Biely čaj je jedinečný vďaka jeho vysokému množstvo polyfenolov. Zlúčeniny, ktoré pomáhajú predchádzať tvorbe tukových buniek. Biely čaj je vynikajúci piť medzi jedlami.

Zastavte hlad s čajom Rooibos

Čaj Rooibos, ktorý sa svojím vzhľadom najviac líši od ostatných čajov pretože má žiarivo-gaštanovo hnedú farbu. Rooibos pochádzajúci z Južnej Afriky obsahuje chemickú zlúčeninu aspalathín, ktorá napomáha cítiť menej hladu a udržiava dlhšie pocit plnosti. Tento čaj môže bojovať aj proti prírastku hmotnosti vyvolaného stresom. Je bez kofeínu, takže si ho môžete vychutnať kedykoľvek počas dňa, spolu s jedlom, ráno alebo tesne pred spaním.

Myslite na to

1. Fyzická aktivita a správna výživa

Chudnutie nie je len o čaji, ktorý pijete. Neexistuje žiadny magický nápoj alebo jedlo, vďaka ktorému by ste schudli alebo spálili tuky. Aj keď pitie čaju môže určite prospieť vášmu zdraviu a podporiť chudnutie, nie je tak dôležitý ako vyvážená strava a fyzická aktivita. Pretože čaj je len doplnok a nie hlavný zdroj výživy.

2. Urobte si prieskum o čaji

Existuje veľa rôznych druhov čaju a značiek, takže je ľahké sa nechať zmiasť. Mnoho “čajových” spoločností prostredníctvom marketingu bude propagovať práve ten svoj ako ten správny doplnok pri redukcii hmotnosti.

Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak máte zdravotné ťažkosti alebo stravovacie požiadavky. Váš lekár vám môže najlepšie poradiť, ako postupovať pri diéte.

Ďalšie články

masala-chai

Masala Chai

Čaj Masala chai je druh čierneho čaju. Svoje korene má v Indii, kde tento názov