Herbenia

Expiračná Doba čaju

Má čaj dobu expirácie? V krátkosti aj áno, aj nie. Väčšina čajov skutočne nevyprší, ale rovnako ako káva – aj jeho čerstvosť sa začne po dátume spotreby zhoršovať. Aj keď niektoré čisté čajové zmesi možno konzumovať aj po expirácii (i keď sa to neodporúča). Čajovú zmes , ktorá obsahuje rýchlokaziace sa prísady ako je napríklad ovocie, je treba pred konzumáciou po dátume spotreby podrobnejšie preskúmať.

Ochoriete po konzumácii expirovaného čaju?

Iba v extrémnych prípadoch. Avšak akýkoľvek čaj skonzumovaný nad rámec odporúčaného dátumu spotreby, môže chutiť trpko. Či je čaj skutočne už vyprchaný a nevhodný na konzumáciu, však zistíte, ak bol vystavený extrémnej vlhkosti a plesňovému procesu.

Kedy čaj končí

Pri správnom skladovaní si čaj môže udržať pôvodnú chuť a výživové hodnoty až dva roky. Čím menej fermentovaných a spracovaných čajových lístkov, tým rýchlejšie čaj expiruje. Výsledkom tohto procesu je, že čajové vrecúška všeobecne expirujú rýchlejšie ako sypané čajové lístky. Obsahujú totiž polámané listy a čajový prach, ktoré ruka v ruke vedú k zhoršujúcej chuti čaju. Chuť jednotlivo zabalených čajových vrecúšok však pri správnom skladovaní zvyčajne vydrží dlhšie ako otvorené čajové vrecúška balené v krabičkách. Celkovo možno povedať, že ak je výrobok uložený vo vzduchotesnej a tmavej nádobe, zachová si najdlhšie svoju chuť.

Ako zabrániť tomu, aby čaj nevyprchal

Kľúčom k tomu, aby čaj nevyprchal príliš skoro a k rozšíreniu čerstvejšej chuti vášho čaju po dátume exspirácie, je správne skladovanie. Sypaný listový čaj, čajové vrecúška a dokonca aj individuálne balené čajové vrecúška by sa mali skladovať na tmavom, chladnom a suchom mieste vo vzduchotesných nádobách. Takto tiež ochránite čaj pred vlhkosťou a plesňou.

Čo robiť s čajom po expirácii

Milovníci čaju iste poznajú boj so skrinkami preplnenými krabičkami s čajom. Nemajte strach, ale starým čajom nemusíte zbytočne plytvať. Tu je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť s tým, ktorý už expiroval.

  • Staré čajové vrecúška sa dajú napríklad použiť v relaxačnom a aromatickom čajovom kúpeli.
  • Môžete si pripraviť svoju vlastnú čajovú vlasovú masku. Tento recept vytvára dokonale prírodnú kúru pre zdravé a hydratované vlasy.
  • Expirované čajové vrecúška sa dajú taktiež použiť aj na doplnenie kompostu.

Ďalšie články

masala-chai

Masala Chai

Čaj Masala chai je druh čierneho čaju. Svoje korene má v Indii, kde tento názov