Herbenia

Najlepšie čaje na boľavé hrdlo

Harmanček

Harmanček sa v bylinnej medicíne používa už stovky rokov a má ľahký, kvetinový charakter a liečivé vlastnosti, vďaka ktorým sa za chvíľu budete cítiť lepšie. Harmanček je obzvlášť účinný pri upokojení bolesti v krku a má tiež množstvo ďalších výhod, ktoré sú užitočné, keď ste chorí, vrátane upokojenia nervov, podpory relaxácie a navodenia spánku. Náš harmanček je vyrobený z celých kvetov harmančeka a varí sa v žiarivo zlatej farbe s pôvabnou prírodnou sladkosťou. Pre ďalšie výhody upokojujúce v hrdle pridajte kúsok medu a užívajte si!

Lekorica alias sladké drievko

Oficiálny názov tejto utešenej rastlinky, ktorá stojí za týmto sladkým “vynálezom” je sladovka hladkoplodá. Presnejšie jej koreň, ktorý sa umyje, odstráni sa z neho kôra pripomínajúca korok a potom sa vysuší pri teplote okolo 30 stupňov Celzia. 

Koreň sladkého drievka sa v tradičnej čínskej a ajurvédskej medicíne po celé storočia používa na liečbu bolesti v krku a iných chorôb. Koreň sladkého drievka obsahuje antivírusové a antimikrobiálne vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť pred chorobami a odvracať potenciálne príčiny bolesti v krku. Koreň sladkého drievka navyše dodáva pretrvávajúcu sladkosť každému čaju, do ktorého sa pridá. Pri nadmernej konzumácii môže mať koreň sladkého drievka nepriaznivé vedľajšie účinky, preto je dobré popíjať tento čaj s mierou.

Kurkuma

Kurkuma, ktorá je základom tradičnej bylinnej medicíny a v poslednej dobe zaznamenala nárast popularity v západnom svete, obsahuje celý rad zdravotných výhod a môže pomôcť zmierniť bolesť hrdla. Kurkuma obsahuje prospešnú zlúčeninu zvanú kurkumín, o ktorej sa preukázalo, že má rôzne antibakteriálne, antimikrobiálne a antivírusové vlastnosti. Kurkuma je súčasťou rodiny zázvorov a čajom dodáva jasnú žltooranžovú farbu. Má drevitú, mierne korenistú chuť a je upokojujúcim doplnkom čaju, vďaka ktorému sa za chvíľu budete cítiť lepšie.

Mäta

Ďalší bežný bylinkový čaj s mnohými zdravotnými výhodami je mätový čaj, ktorý môže pomôcť upokojiť bolesť v krku. Mäta obsahuje mentol, ktorý je účinným dekongestívom s chladiacimi a upokojujúcimi vlastnosťami. Tento bylinkový čaj môže tiež pomôcť pri trávení a je skvelou voľbou, ktorú si môžte vychutnať najmä pred spaním. Ak trpíte boľavým hrdlom, vyskúšajte čerstvý, mätový čaj, ktorý vám zmierni príznaky!

Zázvor

Koreň zázvoru, ktorý je bežnou súčasťou bylinnej medicíny, je ďalším doplnkom, ktorý môže pomôcť zmierniť príznaky bolesti v krku. Zázvor obsahuje množstvo antibakteriálnych a protizápalových vlastností, ktoré pomáhajú bojovať proti príčinám bolesti v krku pri ich koreni. Je navyše obľúbenou pomôckou proti nevoľnosti a môže pomôcť upokojiť celé telo.

Škorica

Škorica je chutné korenie s množstvom zdravotných výhod vrátane protizápalových a antimikrobiálnych vlastností. Škorica je bežnou prísadou pridávanou do korenených čajových zmesí a môže pomôcť zmierniť bolesť v krku. 

Čaj s medom a citrónom

Aj keď citrón a med sám o sebe nemusí byť súčasťou čaju, oba sú bežným a účinným liekom na upokojenie bolesti v krku. Kvapka medu a citrónovej šťavy môže dodať chuť ako kofeínovým, tak aj bylinkovým čajom. Zvlášť dobre sa spája aj s klasickým čiernym čajom. Med pomáha upokojiť hrdlo a chrániť pred dráždivými látkami, zatiaľ čo citrónová šťava je preplnená vitamínom C. Čaj s citrónom a medom si môžete vychutnať sám o sebe ako upokojujúci a zdravý nápoj, alebo si pridať kvapku koňaku pre horúci liečivý nápoj !

Pitie čaju pri bolesti hrdla a kašli

Aj keď by ste mali vždy vyhľadať pomoc lekára, ak máte vážne ochorenie, bylinné lieky ako čaj sa po celé storočia používajú na liečbu ľahkých chorôb a chorôb. Bylinkové čaje majú množstvo blahodarných vlastností, ktoré môžu pomôcť upokojiť príznaky choroby a zabrániť budúcim chorobám. Čaje s obsahom kofeínu vyrobené z rastliny Camellia sinensis (zelený čaj poz. autora) tiež obsahujú ďalšie zdravé vlastnosti. Patria sem antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť pred degeneratívnymi chorobami a podporujú zdravie buniek, ale takisto pomáha navodiť upokojenie a relaxáciu.

Okrem týchto prospešných vlastností môže teplo a para horúceho čaju upokojiť boľavé hrdlo a podporiť rýchlejšie zotavenie. Čaj pomáha hydratovať organizmus, čo je ďalší dôležitý faktor pri prekonávaní chorôb. Je rozhodne mnoho výhod, ktoré čaj ponúka a vďaka nim vám môže upokojujúci rituál prípravy a vychutnávania šálky čaju pomôcť relaxovať a upokojiť telo i myseľ a budete sa určite cítiť lepšie !

Ďalšie články

masala-chai

Masala Chai

Čaj Masala chai je druh čierneho čaju. Svoje korene má v Indii, kde tento názov