Herbenia

Pu-erh čaj

Čaj Pu-erh je považovaný za jeden z najstarších čajov sveta. Má bohatú históriu a pretože bol veľmi vzácny, nebol dostupný pre bežných ľudí, bol nazývaný ”cisársky čaj”. Pochádza z rastliny Camellia sinensis a môže sa pochváliť mnohými priaznivými účinkami pre zdravie človeka. Čaj Pu-erh sa pestuje výhradne v čínskej provincii Yunnan a svoj názov odvodzuje od okresu Pu-Erh, v ktorom sa pestuje. 

Chuť

Čaj Pu-erh sa dodáva v zelených a čiernych odrodách a má jemnú chuť. Listy ponúkajú mierne sladkú chuť a varené listy pripomínajú arómu jesenných listov. Tieto čaje môžu byť tmavšie ako čierne čaje a majú plnšiu chuť a arómu. Čaj Pu-erh je kofeínový a na zvýšenie energetickej hladiny sa často konzumuje ráno alebo skoro popoludní.

Kvasenie

Tento druh čaju zreje a prirodzene kvasí. V Ázii je uctievaný tradičnými čajovými spoločnosťami po celé stáročia vďaka vysokej koncentrácii polyfenolov, katechínov a flavonoidov. Čaj Pu-erh je najoxidovanejším typom čaju a rovnako ako kvalitné víno, aj tento čajový lístok čím dlhšie zreje, tým je jeho chuť lepšia, príjemnejšia a výraznejšia. Niektoré z najvzácnejších a najdrahších čajov Pu-erh zrejú viac ako 50 rokov.

Čajové lístky prechádzajú dvojfázovým fermentačným procesom vďaka listom zeleného čaju Yunnan a vlhkého prostredia. Tento fermentačný proces umožňuje vývoj prospešných a plesňových baktérií, čoho výsledkom sú priaznivé účinky tohto čaju. Po odležaní a fermentácii sa čajové lístky balia do tkz. tehál alebo sa predávajú ako sypaný čaj.

Dodáva energiu

Vďaka kofeínu v čaji Pu-erh, môže pitie šálky denne pomôcť zvýšiť vašu energetickú hladinu a zameranie. Vďaka tomu je čaj Pu-erh dobrou voľbou pre ľudí, ktorí sa po káve cítia príliš nervózni.

Kofeín môže pomôcť zlepšiť mentálne zameranie a dodá vám ďalšiu podporu, ktorú potrebujete. Ak si vyhradíte pár chvíľ na vypitie šálky čaju Pu-erh, pomôže vám to zrelaxovať sa a preorientovať, než sa opäť nabijete energiou.

Podporuje zdravé srdce

Pitím jednej šálky čaju Pu-erh denne môžete pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb a zároveň si vychutnať lahodný, upokojujúci nápoj. Čaj Pu-erh pomáha pri prevencii srdcových chorôb, pretože pomáha produkovať lovastatin. Tento prírodný statin sa bežne používa na liečbu vysokého cholesterolu. Podľa istej čínskej štúdii, čaj Pu-erh môže pomôcť znížiť zlý cholesterol, tiež známy ako LDL cholesterol, a predchádzať chorobám spojeným s obezitou.

Čistí toxíny a voľné radikály

Čaj Pu-erh využíva svoje oxidačné vlastnosti na dodávanie zvýšenej hladiny kyslíka, čo zvyšuje cirkuláciu a prietok krvi. Tým, že čaj Pu-erh dodáva viac kyslíka do mozgu, môže pomôcť v boji proti bolestiam hlavy a migréne a znížiť množstvo voľných radikálov, ktoré môžu spôsobiť vážne choroby.

V tradičnej čínskej medicíne sa čaj Pu-erh používal na pomoc slezine a žalúdku pri filtrovaní toxínov v tele. Tento čaj tiež obsahuje jednoduché cukry a mikroorganizmy, ktoré pomáhajú slezine čistiť krv a eliminovať voľné radikály. Môžete ho piť každý deň, aby ste dosiahli konzistentné účinky, alebo ho pravidelne používať ako očistu na obnovenie základných funkcií vášho tela.

Chráni zdravie kostí

Nie je žiadnym tajomstvom, že kosti strácajú hustotu a s pribúdajúcim vekom slabnú. K oslabeniu kostí môže prispieť veľa vecí vrátane nedostatku dôležitých vitamínov a minerálov. Fajčenie a nadmerné pitie alkoholu môže tiež prispievať k rozvoju chorôb kostí s pribúdajúcim vekom.

Pomôcky pri chudnutí

Čaj Pu-erh zlepšuje trávenie a môže pomôcť zmierniť príznaky zápchy vďaka existencii lovastatín v týchto čajových lístkoch. Antioxidanty a polyfenoly v čajoch Pu-erh tiež pomáhajú pri trávení a odbúravaní tukov.

Štúdie preukázali, že čaj Pu-erh v kombinácii so zdravou stravou a cvičením môže pomáhať pri chudnutí, pretože potláča syntézu mastných kyselín, čo môže pomôcť telu prestať produkovať vyššiu hladinu tuku. Takisto povzbudzuje telo k produkcii hormónov adrenalínu a noradrenalínu, ktoré znižujú zásoby mastných kyselín. To ale neznamená, že môžete jesť stravu s vysokým obsahom tukov, piť čaj Pu-erh a chudnúť. Ak chcete dosiahnuť akúkoľvek redukciu hmotnosti, je treba stále pravidelne cvičiť a zdravo sa stravovať.

Predchádza chorobe

Pu-erh obsahuje vysoké množstvo antioxidantov a vitamínu C, každodenné pitie šálky tohto nápoja môže pomôcť predchádzať chorobám, ako je napríklad nachladnutie či chrípka. Tento nápoj je fermentovaný, čo znamená, že má vyššiu koncentráciu antioxidantov ako nefermentované čaje. Pretože pochádza z rastliny Camellia sinensis, obsahuje tiež viac antioxidantov a katechínov ako bylinné čaje.

Aj keď faktory životného prostredia a proces fermentácie môžu ovplyvniť chuť čaju Pu-erh, napriek tomu môže mať ovocnú, zemitú, pižmovú a rašelinovú príchuť. Vďaka bohatej a hladkej konzistencii je pitie tohto čaju potešením a bonusom sú aj jeho priaznivé účinky pre zdravie. Uvarte si teda chutnú šálku čaju Pu-erh a vychutnajte si jeho zmyselnú chuť.

Ďalšie články

masala-chai

Masala Chai

Čaj Masala chai je druh čierneho čaju. Svoje korene má v Indii, kde tento názov