Herbenia

Zelený čaj je v móde

Ste si istí, že zo svojho zeleného čaju vyťažíte maximum? Nenechajte si ujsť týchto pár tipov, ako pripraviť správne zelený čaj a ako ho podávať.

Čo je zelený čaj

O zelenom čaji, ktorý sa vyrába z listov Camellia sinensis, je všeobecne známe, že má množstvo zdravotných výhod. Čaj pochádza z Číny a neskôr sa pomerne rýchlo rozšíril po ázijskom kontinente. V dnešnej dobe ľudia na celom svete konzumujú lahodný nápoj ako prostriedok na zlepšenie svojho zdravia, imunitu a mozgové funkcie.

Mnoho západných kultúr napriek tomu často nechápe vzácne protokoly týkajúce sa prípravy zeleného čaju. V skutočnosti sa väčšina namiesto toho rozhodne pre rýchlejšiu a najpohodlnejšiu metódu.

Základný protokol

Pre obyvateľov Číny a Japonska je varenie zeleného čaju skutočne umenie. A aj napriek tomu sa ‘majstri čaju’ zhodli, že jednoduchosť je najlepšia.

Napriek mytológii spojenej s tradičnými čajovými obradmi sú najbežnejšie spôsoby prípravy priame:

  • V prvom rade si pripravte čajovú kanvicu.
  • Čajník by mal byť predhriaty horúcou vodou.
  • Vylejte vodu a do kanvice pridajte čajové lístky.
  • Potom prilejte horúcu vodu a počkajte.
  • Dajte čaju dostatok času, aby sa vylúhoval.

Nebude trvať dlho a táto lahodná aróma naplní vaše nosné dierky a očarí vaše chuťové poháriky.

Vyberte ten správny čajník

Pri nakupovaní novej kanvice na čaj musíte brať do úvahy viac faktorov.

  • Hlina je najobľúbenejší materiál používaný na výrobu čínskych čajníkov, ktorý hovorí veľa o kvalite materiálu. Typ výpalu použitý počas výrobného procesu je mimoriadne dôležitý spolu s typom hliny použitej na výrobu čajníka. Fialová hlina pochádzajúca z mesta Yixing v Čínskej ľudovej republike, je najobľúbenejšou medzi čínskymi výrobcami čajových kanvíc.
  • Vysoko vypálené čajové kanvice vyrobené z tenkej hliny sú ideálne pre každodenné použitie čaju a nevyhnutnosťou pre biele, oolongové a zelené čaje.
  • Čajníky z nízkeho výpalu sú vhodnejšie pre Pu-erh, čierny čaj alebo červený čaj, pretože sú vyrobené z pórovitejšej a hustejšej hliny.

Zdroj vody

Ak ste vášnivým konzumentom čaju, pravdepodobne chápete dôležitosť vody. Pri výbere konkrétneho druhu vody na čaj musíte brať do úvahy, že voda nie je vyrobená človekom, ale v skutočnosti niečo, čo poskytuje matka príroda. Niektorí výrobcovia však vyrábajú rôzne druhy vôd ako napríklad sterilná voda, pramenitá voda, pitná voda a destilovaná voda, zatiaľ čo iné sú vyrobené priamo v pohodlí vášho domova.

Procesy, ktoré sa najčastejšie používajú na výrobu ‘umelej’ vody, sú reverzná osmóza, filtrácia a var.

Krása vody teda spočíva v tom, že môže vylepšiť chuť čaju v závislosti od toho, odkiaľ pochádza a ako sa vyrába.

Ak chcete použiť vodu z vášho vodovodu a je to vami preferovaný zdroj, je dôležité, aby ste nečistoty pred pridaním do čaju odfiltrovali. Môžete to urobiť použitím jemného sitka alebo filtra zakúpeného v obchode. Stačí prepláchnuť vodu cez filter, aby ste odstránili všetky nečistoty, ktoré môžu spôsobiť nepríjemný zápach a chuť. Konečným výsledkom bude vynikajúca šálka čaju s príchuťami, ktoré sa vám budú kotúľať z jazyka.

Ak nemáte prístup k filtru, z vody môžete odstrániť baktérie aj tak, že vodu prevaríte. To trvá asi 20 minút pri maximálnej úrovni teploty. Kľúčom je vylúčenie prvkov, ktoré sú zodpovedné za zmenu chutí, účinkov a vôní čaju.

Teplota vody je dôležitá

Keď získate čistú vodu, je čas začať! Teplota vody bude hrať rozhodujúcu úlohu pri určovaní arómy a chuti, ktoré ste schopní dosiahnuť. Napriek tomu, by ste namali ignorovať vaše osobné preferencie.

Zvolená teplota zmení účinnosť a silu čaju. Príprava čaju na nižšej teplote pomáha predĺžiť jeho chuť. Prípadná vyššia teplota môže pomôcť extrahovať vynikajúcu arómu čaju s väčším účinkom a silou.

Ak bude Sencha pripravený pri teplote 70 stupňov Celzia, dodá príjemnú chuť a horkosť bude minimalizovaná. Zvýšenie teploty na 90 stupňov Celzia môže poskytnúť lepšiu rovnováhu a súčasne podporiť silnejšiu arómu.

Ak chcete nájsť rovnováhu medzi arómou a chuťou, potom je na mieste experimentovať s rôznymi spôsobmi prípravy a rôznymi odrodami čaju.

Rôzne druhy čajov

Naučiť sa majstrovsky pripraviť zelený čaj môže byť veľmi komplikované vzhľadom na obrovský počet premenných. Vami vybraný čaj a vaše chuťové bunky sa ukážu ako veľmi dôležité. Aj keď je možné sledovať výukové programy, je všeobecne najlepšie nájsť si vlastný jedinečný štýl.

Konkrétne množstvo čajových lístkov, ktoré chcete pridať, napríklad závisí od vášho čaju, ktorý si vyberiete. Pre Senchu ​​je najlepšie držať sa 2 gramov. Ak máte radšej Gyokuro, zvýšte množstvo listov na 3,3 gramu.

Na základe vyššie spomenutých možností sa bude líšiť aj množstvo vody a celková doba infúzie (výluhu). Pri štandardnej Senche by ste mali postupne zvyšovať teplotu na 80 alebo 90 stupňov Celzia a do čajníka pridávať 90 ml vody. Dokončenie procesu lúhovania bude zvyčajne trvať 60 sekúnd.

Zvyčajné pitie zeleného čaju je skutočne životným štýlom. Ak chcete naplno využívať výhody zeleného čaju, experimentujte s tým, ako ho pripraviť a kým nenájdete metódu, ktorá sa vám najviac páči. 

Ďalšie články

masala-chai

Masala Chai

Čaj Masala chai je druh čierneho čaju. Svoje korene má v Indii, kde tento názov