Herbenia

Zmyselný šafranový čaj

Koreniny sú neoddeliteľnou súčasťou našej kuchyne a kultúry, a ponúkajú nám jedinečnú paletu chutí a vôní, ktoré obohacujú naše jedlá. Medzi tieto aromatické poklady patria rôzne druhy bylín, semien a koreňov, ktoré pridávajú charakter a bohatosť našim receptom. Jedným z najvzácnějších a najdrahocennejších korenín vo svete je aj šafrán. Šafran je korenie, ktoré pochádza z kvetov Crocus sativu. Samotná rastlina pochádza z Blízkeho východu a z častí Európy.

Dnes sa pestuje prevažne v Iráne, Indii a Grécku, pričom zber sa kryje s obdobím kvitnutia medzi októbrom a novembrom. Kvet vytvára tmavočervené tkz. stigmy, ktoré pracovníci ručne odstraňujú a práve tie sú miestom, kde získame korenie, ktoré sa používa na výrobu šafranového čaju. Táto prísada je taktiež obsiahnutá v mnohých kulinárskych jedlách, ako aj vo farbách na tkaniny a parfumoch.

Ľudia šafran využívali nespočetnými spôsobmi už asi 3 500 rokov. Ak si kladiete otázku: „Ako chutí šafranový čaj?“ môžete očakávať jemne zemitú a trávnatú chuť so sladkými, kvetinovo – medovými tónmi.

Výhody šafranového čaju

Snáď málokto by vedel, že výťažky zo šafranu boli po tisícročia úzko spojené s ľudskou existenciou. Historicky sa šafran používal v tradičnej medicíne ako liek na rôzne ochorenia, vrátane astmy, kŕčov, stresu a preťaženia. Podobne bol šafran často obsiahnutý v rôznych prípravkoch používaných na tlmenie bolesti.

V modernej medicíne si šafran získal popularitu pre svoju širokú škálu terapeutických aplikácií, okrem iného aj pri: 

  • Zvyšovaní nízkej nálady
  • Návaloch úzkosti
  • Liečbe predmenštruačného syndrómu (PMS)
  • Rezistencii na inzulín
  • Cukrovke
  • Neurodegeneratívnych poruchách
  • Poruchách učenia

Uskutočnilo sa však iba niekoľko kvalitných rozsiahlych klinických skúšok šafranu a vo väčšine jeho moderných použití stále chýbajú náležité dôkazy.

Chemický podpis šafranu je zložitý a vedci v tomto korení objavili viac ako 150 zlúčenín. Najvýznamnejšie z hľadiska potenciálnych prínosov, chuti a vône sú krocín, mikrokrocín a safranal. Aktívne zložky šafranu sa môžu líšiť v závislosti od toho, kde sa pestoval a ako sa zhromažďoval. Pozorované prínosy pre zdravie sa preto môžu líšiť v závislosti od kvality rastliny a použitého množstva.

Okrem toho šafran nebol schválený FDA (Food & Drug Administration pozn. autora) na lekárske použitie. Pred pitím väčšieho množstva šafranového čaju sa preto porozprávajte so svojím lekárom.

Vedľajšie účinky šafranového čaju

Existujú skutočne niektoré vedľajšie účinky šafranového čaju, ktoré si treba všimnúť. Aj keď sú zriedkavé ako napríklad sucho v ústach, nepokoj a ospalosť netreba ich podceňovať. Niektorí ľudia sa pri pití šafranového čaju sťažovali na nevoľnosť, zvracanie, zápchu, hnačku, ale aj na návaly horúčavy a bolesti hlavy. Ak ste na šafran v minulosti mali alergické reakcie, mali by ste sa mu bezpochyby vyhýbať.

Aj keď sa vyššie uvedené výhody šafranu javia ako sľubné, prichádzajú s určitou časťou rizika. Napríklad napriek tomu, že je šafránový čaj efektívny pri liečbe ekzému, je známe, že pri iných príležitostiach má presne opačný účinok. To isté platí pre jeho použitie aj pri znižovaní krvného tlaku.

Na záver

Bylinkové čaje sú všeobecne jemnejšie a variabilnejšie vo svojich účinných látkach ako štandardizované extrakty. Takže ich zdravotné prínosy sú pravdepodobne slabšie. Na druhej strane, bylinkový čaj je často cenovo dostupnejší, ľahko sa pripravuje a vedľajšie účinky sú menej pravdepodobné.

Ďalšie články

masala-chai

Masala Chai

Čaj Masala chai je druh čierneho čaju. Svoje korene má v Indii, kde tento názov